Šíření vodní páry v Heluz Family 2in1

Dobrý deň,

chcem stavat pasivny dom, uvazujem o heluz family 2in1 50cm, chcem sa opytat ako je to s tymto murivom s rosnym bodom a pripadnym kondenzom vo vnutri muriva? Zvysena vlhkost = znizeny tepelny odpor/pliesne?

S pozdravom AG

Se šířením vodní páry v konstrukci z cihel HELUZ Family 50 2in1 je to obdobné jako u běžných zděných stěn. Požadavky na šíření vodní páry jsou dány normou STN 73 0540-2 (v ČR ČSN 73 0540-2), postupy v obou předpisech jsou v podstatě identické (postup dle normy EN ISO 13 788). Pro zvolené okrajové podmínky (návrhové podmínky dle lokality stavby) je nutné stanovit množství zkondenzované vodní páry a množství vypařitelné vodní páry. Jsou dány limity pro množství kondenzátu. Pokud je bilance šíření vodní páry aktivní = množství vypařitelné vodní páry je větší než množství zkondenzované vody, pak je konstrukce navržena v pořádku. Co se týče plísní to souvisí s požadavky na povrchovou teplotu konstrukce, kdy se musí zajistit dostatečně vysoké povrchové teploty při dané relativné vlhkosti vzduchu v interiéru (běžně 50%).

U cihel Heluz Family 50 2in1 jsou tyto podmínky bez problémů dosažitelné a to i v místech jednotlivých konstrukčních detailů. Cihly HELUZ Family mají totiž nejlepší tepelněizolační vlastnosti. Zároveň si ponechaly vlastnosti difúzně otevřené konstrukce, protože integrovaný polystyrén je svým charakterem „zabudování“ paropropustný (na rozdíl ob běžného fasádního polystyrénu). Byl proveden test pro zjištění součinitele difúzní vodivosti a faktoru difúzního odporu. Výsledky ukázaly, že cihly s integrovaným polystyrenem jsou stejně difúzně propustné jako cihly bez polystyrenu.

Zároveň proběhlo v rakouské laboratoři BTI Linz dlouhodobé testování zdiva z cihel HELUZ Family bez a s integrovanou izolací při reálných tepelně-vlhkostních podmínkách, kde se ukázalo, že zvýšením tepelného odporu zdiva je obsah vody nižší než u cihel bez integrované izolace. V obou případech se dosáhlo hodnoty nižší než 0,5 % hmotnosti, u cihel s polystyrenem byl obsah cca 0,35 % hmotnosti, což odpovídá sorpčním vlastnostem cihelného střepu. Tepelněizolační parametry jsou u cihel HELUZ Family 2in1 uváděny při 1% hm. vlhkosti zdiva (tedy výrazně na straně bezpečnosti).

Z pohledu šíření vodní páry je konstrukce z cihel HELUZ Family 50 2in1 tedy bezproblémová.

Poznámka: plísně na povrchu konstrukcí jsou způsobeny nízkými povrchovými teplotami konstrukcí, jejich zvýšenou vlhkostí. Je to zejména případ starších budov, kdy zdivo není správně izolované od vlhkosti, nejsou správně vyřešeny konstrukční detaily (dochází k poklesu teplot na vnitřní straně konstrukce a velkým tepelným únikům) dále pak, kdy místnost není dostatečně větraná a relativní vlhkost v místnosti je vysoká (např. vyšší jak 70%). Tím se zvyšuje i obsah vody ve stavebních konstrukcích. Nová plastová okna nejsou většinou důvodem růstu plísní, ale fakt, že lidé ze zvyku málo větrají(infiltrace byla před výměnou oken větší, což mělo za následek nižší relativní vlhkost vzduchu interiéru).

U zděných konstrukcí z pálených cihel není šíření vlhkosti v konstrukci problém (neplést s povrchovými teplotami). Tyto konstrukce jsou totiž difúzně otevřené díky unikátním vlastnostem cihelného střepu – dokáže propouštět vodní páru a případný kondenzát rychle transportovat ven, zároveň voda cihelný střep nedegraduje ( X dřevo). Tato vlastnost kromě jiných zajišťuje dlouhou životnost zděných staveb v náročných klimatických podmínkách střední Evropy (velké teplotní a vlhkostní výkyvy během roku na rozdíl od jižně nebo některých severněji položených oblastí). Dotazy na rosný bod a plísně jsou většinou dány dezinformacemi v důsledku nesprávně užívaných obytných prostorů (nedostatečné větrání), nesprávně provedeným zateplení budov (zateplení vlhkého domu) apod.

.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zodpovězené dotazy se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *