Jedinečný pasivní dům z cihel lze ovládat díky Schneider Electric i z mobilu

Ojedinělý projekt pasivního domu z jednovrstvého cihelného zdiva lze snadno ovládat z tabletu či chytrého telefonu. Rodinný domek v Českých Budějovicích s názvem Triumf využívá KNX řešení od společnosti Schneider Electric. Objekt je tak díky tomu nejen ekologický, ale zároveň inteligentní.

Co znamená, že dům je inteligentní? „Je to taková budova, která je vybavená počítačovou a komunikační technikou, která předvídá a reaguje na potřeby obyvatel s cílem zvýšit jejich komfort a pohodlí, snížit spotřebu energií, způsobit minimální ekologickou zátěž pro své okolí, poskytnout obyvatelům bezpečí a zábavu pomocí řízení všech technologií v domě a jejich interakcí s vnějším světem,“ popsal Jaroslav Žlábek, generální ředitel společnosti Schneider Electric, globálního lídra v energetickém managementu.

Systém KNX je jednoduchý na ovládání a dokáže zpříjemnit pobyt v domě. Umožňuje monitoring spotřeby energií a jejich následnou analýzu, přičemž díky tomuto systému lze dosáhnout snížení nákladů na energie až o 30 procent.

Tento ukázkový dům budoucnosti v Českých Budějovicích umí díky systému KNX mimo jiné zatopit, když jste v místnosti, vytáhne žaluzie a rolety, tlumeně vám rozsvítí v chodbě, venku na cestu, nebo vypne zapomenuté rozsvícené světlo. Realizováno je také spojení se zabezpečovacím systémem a například pokud odcházíte, dům se uvede do klidového režimu, vytápění se ztlumí, všude se zhasne a žaluzie sjedou. Ty jsou neustále chráněny proti nepříznivým povětrnostním podmínkám díky meteostanici na střeše. Obecně platí, že všechny přístroje zapojené do tohoto systému mohou vhodně spolupracovat a tím šetřit náklady.

„Zajímavostí je například monitorování množství oxidu uhličitého v hlavní obytné místnosti. To znamená, že systém sleduje, kdy je třeba spustit větrání spojené s rekuperací,“ doplnil Žlábek s tím, že díky KNX má klient úplný přehled o dění v domě prostřednictvím tabletu či smartphonu.

Užitečné může být sledování prostor prostřednictvím umístěné kamery. Obyvatel domu si může na dovolené zkontrolovat, pokud dostane alarmové hlášení na svůj smartphone, že se například jedná o planý poplach, protože v domě nikdo není.

KNX je multifunkční systém

Výčet možností inteligentního systému KNX je samozřejmě dalekosáhlejší. Výše uvedené charakteristiky byly upraveny právě pro cihlový dům v Českých Budějovicích. Náročnější majitel domu má na výběr z mnoha dalších funkcí. Důležité je, že se systém snaží být vždy maximálně samostatný a rutinní úkony řešit za obyvatele domu a tím jim dopřát pohodlí a čas, který mohou věnovat jiným aktivitám.

O Schneider Electric

Schneider ElectricSpolečnost Schneider Electric, světový specialista v energetickém managementu, nabízí integrovaná řešení napříč různými segmenty trhu. Zaujímá přední pozici v energetice a infrastruktuře, automatizovaných systémech pro průmysl a budovy a datových centrech. Silnou pozici má také v domovních elektroinstalacích. Společnost se zaměřuje na to, aby energie byla bezpečná, spolehlivá, efektivní, výkonná a ekologická.

Celosvětově působí Schneider Electric ve více než stovce zemí, kde zaměstnává přes 140 tisíc lidí. V roce 2012 dosáhl obrat celé skupiny 24 miliardy eur.

www.schneider-electric.com

Komentáře nejsou povoleny.