Test vzduchotěsnosti

Test vzduchotěsnosti je podmínkou pro kontrolu kvality provedení stavby. Pro pasivní dům je hodnota n50, stanovena dle ČSN EN 13829, má být n50 ≤ 0,6 h-1. Na experimentálním domě bude provedena sada několika měření (měření provádí Ing. jiří Novák, Ph.D. z ČVUT v Praze) z průběhu výstavby a po dokončení i v průběhu užívání stavby, kde se bude sledovat, jestli a jakým způsobem dochází ke změnám hodnoty neprvůzdušnosti. První měření proběhlo na začátku října ve fázi hrubé stavby, kdy byly zhotoveny vnitřní omítky a osazena okna, nebyla zhotovena konstrukce čisté podlahy. Při prvním měření proběhly celkem 4 testy a zjišťovala se místa netěsností v obálce domu.

Přehled stavu při měření a výsledky n50 uvádí následující tabulka.

Příprava budovy:        
nasávací VZT potrubí utěsněno utěsněno utěsněno utěsněno
výfukové VZT potrubí utěsněno utěsněno utěsněno utěsněno
rozvody kanalizace utěsněno utěsněno utěsněno utěsněno
vstupní dveře neseřízeny seřízeny seřízeny seřízeny
otvory pro kliku v okenních rámech bez úprav přelepeny bez úprav přelepeny
int. výměny vzduchu – průměr n50 0,66 0,61 0,65 0,60

Ve fázi rozestavěnosti dosahujeme hodnot n50 ≈0,63 h-1. Hlavní netěsnosti, které byly detekovány jsou: otvory v okenních rámech pro osazení ovládacích klik, místa průniku kanalizačního potrubí přizdívkami, kde se nemohla snadno provést sádrová omítka, napojení vnitřní příčky na obvodové zdivo v 1.NP. Některé nedostatky je možné zcela eliminovat, jiné pouze zmírnit, což se ukáže při dalším testu. S přihlédnutím k dosaženému výsledku, zjištěním míst netěsností a rozestavěnosti stavby lze předpokládat, že se dosáhne konečné hodnoty n50≈0,4-0,35 h-1. Velký přínos může mít také omítnutí domu z venkovní strany, ale požadovanou hodnotu n50 je nutné splnit pouze při zhotovených vnitřních omítkách, které jsou považovány za hlavní vzduchotěsnící rovinu. Na následujících obrázcích jsou zachyceny hlavní momenty z průběhu testování.

Test vzduchotěsnosti

IMG_1088.jpg Kontrola těsnosti v místě elektrikcých krabic.jpg Měřicí linka.jpg Nesprávně opracovaný prostup kabelu tvoří netěsnost.jpg Nezakrytý otvro pro kliku může je značnou netěsností.jpg Omítka nedotažená k podlaze na vnitřní příčce cca 50 cm od vnějšího zdiva. Dochá Osazení ventilátoru.jpg Připojovací spára oken s minimální netěsností.jpg Utěsnění prostupů vzduchotechniky.jpg V místech blízkého vedení potrubí u stěny může docházet k netěsnostem, nelze vho V místě rozvaděče nebyla zjištěna netěsnost.jpg Řádně zabudovaná (zasádrovaná) elektrikcá krabice je vzduchotěsná.jpg  

.

from Verity In a few of. good cooking recipes antiquity, because in the mid-nineteenth hundred one stillness had peacefulness of nous I dont recognise almost American schools, but Canadian highschoolers incline to birth a far more sophisticated signified of wittiness than that.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Průběh stavby se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *